Czy pracodawca musi finansować działalność związkową?

Autor
Kinga Kowalska-SzuraPytanie o finansowanie działalności związkowej przez pracodawcę jest często przedmiotem sporów. Warto zatem wiedzieć, jakie obowiązki w tym zakresie ciążą na pracodawcy.
Pracodawca ma obowiązek udostępniania urządzeń i pomieszczeń organizacjom związkowym posiadającym status zakładowych organizacji związkowych (zrzeszających co najmniej 10 członków) oraz międzyzakładowych organizacji związkowych (zrzeszających co najmniej 10 członków łącznie u wszystkich pracodawców objętych ich działaniem). Pracodawca nie ma jednak obowiązku udostępnienia pomieszczenia, jeżeli nim faktycznie nie dysponuje.
Udostępniane pomieszczenia i urządzenia muszą być niezbędne do wykonywania działalności związkowej. Ustawa nie określa standardów sprzętowych i lokalowych, dlatego należy uwzględnić racjonalne potrzeby organizacji związkowej i możliwości pracodawcy.
Zasady, warunki i odpłatność udostępniania urządzeń i pomieszczeń mogą być ustalone w układzie zbiorowym lub umowie cywilnoprawnej (umowie najmu lub umowie użyczenia). Nie ma obowiązku nieodpłatnego udostępniania organizacjom związkowym pomieszczeń i urządzeń, a zasady i opłaty za udostępnianie powinny zostać uregulowane w stosownej umowie cywilnoprawnej lub układzie zbiorowym pracy.
W przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań z tytułu udostępnienia urządzeń i pomieszczenia, zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu cywilnego dotyczące odpowiedzialności kontraktowej lub deliktowej. Do postępowań sądowych w tym zakresie zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu z zakresu prawa pracy.
Brak udostępnienia związkom zawodowym pomieszczenia lub urządzeń może być uznane za utrudnianie wykonywania działalności związkowej, co jest zagrożone grzywną lub karą ograniczenia wolności.
Kinga Kowalska-Szura
Mam na imię Kinga - jestem adwokatką, która swoje doświadczenie zdobyła w prawie HR i obsłudze pracodawców.
Prowadząc sprawy moich klientów zauważyłam, że firmy rozwijają się i transformują cyfrowo na wielu polach, niemniej działy HR nie były dotąd w tej zmianie technologicznej uwzględniane.
Dlatego też postanowiłam to zmienić i stworzyć dla działów HR narzędzie, które w pełni je doceni i wesprze w codziennych zadaniach.
W ten sposób powstało emplohouse - platforma do zarządzania elektronicznymi aktami osobowymi pracowników.